Počet položek: 0 0,- Kč

Články

Jak pečovat o vaše nehty

Nejčastější omyly a mýty ve výživě

Jak je to s tím cholesterolem? Jsou všechny nasycené tuky nežádoucí? Co dnes znamená pojem pestrá strava a jaké je složení běžně dostupných potravin? O tom všem byla řeč při přednášce Ing. Ivana Macha, CSc., prezidenta Aliance výživových poradců ČR.

Minerální látky: Jaké známe a co jsou zač?

Lidské tělo potřebuje ke svému chodu základní živiny, které mu dodávají energii – sacharidy, tuky a bílkoviny. Zároveň jsou pro něj ale nezbytné i takzvané mikroživiny, které nemají žádnou energetickou hodnotu, ale mají důležitý význam pro stovky procesů uvnitř organizmu. Řadíme mezi ně vitaminy, o kterých jsme psali v naší vitaminové abecedě, enzymy a minerální látky, o kterých si povíme v tomto článku.

Vitaminy: Látky nezbytné pro život

Aby lidské tělo dokázalo fungovat, jak má, potřebuje vitaminy. Ty totiž plní řadu důležitých funkcí – podílejí se na metabolismu cukrů, tuků a bílkovin, urychlují biochemické reakce a přispívají k celkové ochraně organismu. Každý vitamin má v těle člověka svou konkrétní funkci a nelze ho nahradit žádným jiným, proto je potřeba myslet na všechny. Vitaminy si naše tělo nedokáže vytvořit, takže je třeba je tělu dodávat – stravou či jejími doplňky.

K čemu jsou nám doplňky stravy?

Pojem doplňky stravy přesně vystihuje, k čemu jsou určené – doplňují naši stravu. Vitaminy, minerálními látkami nebo dalšími látkami s nutričním nebo fyziologickým účinkem. A to z toho důvodu, že naše běžná strava nemusí všechny tyto látky obsahovat v dostatečném množství. S čím doplňky stravy pomáhají, jaké formy známe a co obsahují?

Jak vybrat to správné mýdlo

Není to někdy úplná sranda. Zvlášť pokud má tvoje pokožka nějaké speciální požadavky a vrtochy. Protože mýdel je k dostání hodně a vyrobit se dá skoro cokoliv, může mít každý z nás doma na mýdlence přesně takové mýdlo, které mu bude vyhovovat bez jediného kompromisu. Zároveň ale může být člověk z té bohaté nabídky tak zmatený a z neustálého hledání tak otrávený, že na nějaké “správné” mýdlo radši rezignuje. A to je škoda. Jak se teda zorientovat a najít svůj mýdlový grál?

Kontrola ručně vyráběných mýdel

Před tím, než začneš ručně vyráběné mýdlo používat nebo ho někomu daruješ, je nezbytné ověřit jeho bezpečnost. To znamená zjistit, jestli neobsahuje nezreagovaný hydroxid. Takové mýdlo by ti extrémně vysušilo nebo přímo poškodilo pokožku.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace